Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku

logo FS kolor orientacja pozioma

Osoba pokrzywdzona przestępstwem zazwyczaj czuje zakłopotanie i zagubienie w obliczu emocji związanych z doznanymi krzywdami. Nie wie gdzie szukać pomocy, jaki postawić pierwszy krok i gdzie, jak zawalczyć o swoje prawa a przede wszystkim – o swoją godność.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystując tzw. Fundusz Sprawiedliwości pochodzący z majątków odbieranych przestępcom utworzyła sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, która zakłada szybką, realną i przede wszystkim lokalną pomoc na terenie całego kraju.

Powstały na początku 2019 r. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku oferuje szereg kompleksowych form pomocy dla osób pokrzywdzonych, np.: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, pomoc finansowa na konkretne potrzeby w związku ze skutkami popełnionego przestępstwa (m.in. dopłaty do czynszów, dopłaty do szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, pokrywanie kosztów zakupu żywności lub odzieży, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie leczniczym), pomoc psychologiczną i psychiatryczną, która nieraz "podnosi na nogi", pomaga uwierzyć w siebie i ułożyć sobie życie po odbytych traumach.

Nim jednak skorzystasz z naszej pomocy, przypominamy, że zgodnie z prawną definicją (zawartą w art. 49 KPK) - ,,Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo". Stąd też, nim skorzystasz z naszej pomocy, przygotuj dokument uprawdopodabniający przestępstwo lub czyn zabroniony (tj. wyrok sądowy, czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa). Oprócz tego, pamiętaj, że pomoc udzielamy w przypadku pokrzywdzenia przestępstwem popełnionego w ciągu ostatnich 5 lat (wyjątek to: wypadki komunikacyjne oraz przestępstwa seksualne).

Jeśli wiesz, że jesteś w stanie uprawdopodobnić pokrzywdzenie przestępstwem, zgłoś się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku lub do jednego z sześciu lokalnych punktów pomocy (w Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Mońkach, Sokółce i Supraślu), gdzie przyjmie Cię osoba pierwszego kontaktu i w razie potrzeby zapewni specjalistyczną pomoc prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Oprócz tego zapewniamy całodobowe dyżury telefoniczne, pod nr tel.: +48 697 697 205. Przez 24 h na dobę osoba pierwszego kontaktu jest dostępna dla Ciebie i jest gotowa udzielić wszelkich porad telefonicznych związanych z pokrzywdzeniem przestępstwem.  Sprawdź też stronę internetową Towarzystwa Amicus, organizacji pozarządowej prowadzącej Ośrodek: https://www.ta.org.pl/. Budynek, w którym mieści się Ośrodek przy ul. Brukowej 28/8 posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

 Działaj. Zadzwoń, napisz e-mail. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

 

Piotr Sobolewski
Koordynator Ośrodka


 

O PROJEKCIE

Projekt zakłada udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym oraz pomocy świadkom i osobom im najbliższym, poprzez: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną, organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu, organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe... i wiele, wiele innych działań służących wsparciu osób w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach działań otwarty zostanie Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku wraz z sześcioma lokalnymi punktami pomocy. We wszystkich ośrodkach zapewnimy obsługę pokrzywdzonych przez osoby pierwszego kontaktu oraz specjalistyczne zespoły prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Jednocześnie zapewnimy całodobowe dyżury telefoniczne, dostęp do osoby pierwszego kontaktu oraz zespół specjalistów w zakresie udzielenia pomocy prawnej i psychologicznej.



MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Miejscem realizacji zadania jest subregion białostocki, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Białystok oraz powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego. W powiecie białostockim lokalny punkt pomocy będzie otwarty w Supraślu, w pozostałych powiatach, lokalne punkty otworzymy w miastach powiatowych, t.j. w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Mońkach, Sokółce.


 Kontakt do Ośrodka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 + 48 697 697 205 (czynny całą dobę)


Godziny otwarcia punktów: 

OKRĘGOWY OŚRODEK
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Białymstoku    

mieści się przy:

TOWARZYSTWO AMICUS  
ul. Brukowa 28 lok. 8,
15-889 Białystok 

Poniedziałek     

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

13:00 – 20:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

09:00 – 13:00


LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem
w Supraślu         

mieści się przy:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Supraślu,    
ul. Józefa Piłsudskiego 17, 16-030 Supraśl

 Dodatkowy numer telefonu: + 48 667 684 321

Poniedziałek  

11:00 – 15:00


LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem              
w Bielsku Podlaskim   

mieści się przy:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 
Kazimierzowska 18/3, 17-100 Bielsk Podlaski              

 

Poniedziałek  

Wtorek

Środa

Czwartek

 

15:30 – 16:30

15:30 – 16:30

15:30 – 16:30

15:30 – 16:30


LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem
w Hajnówce       

mieści się przy:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hajnówce,   
ul. 11 Listopada 24, 17-200 Hajnówka

 

 

Poniedziałek  

Wtorek

Środa

Czwartek

 

 

16:00 – 17:00

16:00 – 17:00

16:00 – 17:00

16:00 – 17:00


LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Mońkach        

mieści się przy:

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Al. Niepodległości 3.

 Dodatkowy numer telefonu: + 48 667 684 321

Czwartek  

09:00 -  13:00


LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Siemiatyczach

mieści się przy:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Siemiatyczach,   
ul. Legionów Piłsudskiego 3,
17-300 Siemiatycze

 

 

Poniedziałek  

Wtorek

Środa

Czwartek

 

16:00 – 17:00

15:30 - 16:30

15:30 - 16:30

15:30 - 16:30


 

LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Sokółce            

mieści się przy:

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce,
ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 12, 
16-100 Sokółka

 Dodatkowy numer telefonu: + 48 667 684 321

 

Wtorek   

 

09:00 – 13:00

 Punkt w Sokółce znajduje się w tym nowym budynku przy ul. Dąbrowskiego:

1

3


 

 

 


Minister Sprawiedliwości, działając jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości po przeprowadzeniu procedury konkursowej informuje, że w dniu 7 stycznia 2019 roku, podjęto decyzję w przedmiocie przyznania dotacji celowej na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, Udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji na lata 2019-2021, dla następującego podmiotu: Towarzystwa Amicus z Białegostoku.

Źródło komunikatu - BIP Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadanie realizowane ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej– Funduszu Sprawiedliwości. 


 


Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Kontakt

Towarzystwo Amicus